Z czego składają się zestawy naprawcze do mebli?

meble

Meble pełnią nie tylko funkcję czysto użytkową, ale są również ozdobą całego wnętrza. Dotyczy to zwłaszcza mebli drewnianych, które eksponują piękno naturalnego materiału, z jakiego są zrobione. Jednak uderzenie twardym przedmiotem, zarysowanie ostrą krawędzią czy odbarwienie wskutek starcia części lakieru sprawiają, że na meblach pojawiają się wgniecenia, odpryski lub wyżłobienia. Defekty powłok zabezpieczających są zwykle łatwiejsze do usunięcia. Większym problemem są jednak powstałe ubytki drewna. Na szczęście można sobie z nimi poradzić, używając specjalnych zestawów naprawczych do mebli i środków, które wchodzą w ich skład. Zobaczmy, co można znaleźć wśród tego rodzaju produktów.

Najczęstsze uszkodzenia drewna i sposoby ich usuwania

Naprawa uszkodzeń mebli czy innych przedmiotów wykonanych z drewna, np. ram drzwi, okien czy elementów dekoracyjnych wymaga zwykle poradzenia sobie z wypełnieniem powstałych otworów. Warto pamiętać, że uderzenia w drewniane sprzęty to nie tylko odkształcenia, ale np. możliwość wypadnięcia sęku, czy odłupania kawałka materiału. W takich przypadkach niezastąpione są wszelkiego rodzaju szpachlówki i kity. Rozrobioną masę można łatwo nałożyć na oczyszczoną powierzchnię i odpowiednio wyprofilować. Po jej zastygnięciu wystarczy tylko wyrównać i wygładzić powierzchnię, a następnie przygotować ją do malowania, nałożenia bejcy, lakieru czy innego preparatu, jakim pokryta jest pozostała część mebla.

Innego rodzaju defektami są niewielkie zadrapania czy ryski, które wprawdzie nie uszkodziły struktury drewna na dużej głębokości, jednak ich efektem jest wyraźnie różniąca się barwa. W takim przypadku przywrócenie estetycznego wyglądu wymaga pokolorowania zniszczonego fragmentu. Nie zawsze jest to jednak łatwe, ponieważ trudno znaleźć lakiery czy farby w pojemnikach o tak małej pojemności. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych markerów w kolorze wybranego gatunku drewna. Pozwalają one na łatwe zamalowanie ubytku, a ich naturalny kolor sprawia, że miejsce naprawy trudno zauważyć.

Wgniecenia i ubytki często są jednak na tyle małe, że użycie szpachli czy kitu nie jest możliwe, ponieważ wypełnienie powstałego wgłębienia nie będzie się dobrze trzymało, a jednocześnie samo zamalowanie rysy nie rozwiąże problemu. Przy uszkodzeniach tego typu najlepszą metodą naprawy będzie użycie specjalnie barwionego twardego wosku. Po rozgrzaniu preparatu rozpływa się on w miejscu uszkodzenia, częściowo wnikając w strukturę drewna i tworząc na jego powierzchni trwałą powłokę, która gwarantuje przywrócenie gładkości i atrakcyjnego wyglądu każdemu wyrobowi z drewna.

Zestawy do naprawy mebli drewnianych – zawartość i zastosowanie

Na rynku można znaleźć szeroką ofertę specjalistycznych zestawów naprawczych przeznaczonych do przywracania dawnej świetności uszkodzonym meblom. W zależności od typu zestawu można w nich znaleźć różne niezbędne narzędzia i akcesoria. W skład zestawów wchodzi zwykle komplet twardych wosków w kolorach różnych gatunków drewna, a także w bardziej popularnych barwach. Bardzo często wśród propozycji znajdują się również woski bezbarwne.

Oprócz nich zestawy zawierają akcesoria potrzebne do topienia wosku. Mogą to być urządzenia gazowe lub aplikatory elektryczne, które uzyskują odpowiednią temperaturę na podobnej zasadzie co pistolety do kleju. W niektórych zestawach znajdują się również szpachelki pomagające w wypełnianiu ubytku czy specjalne włókna do czyszczenia oraz matowienia powierzchni. Przydatnym dodatkiem są korektory umożliwiające nałożenie na naprawiane miejsce warstwy lakieru bezbarwnego z połyskiem albo matowego.

Za pomocą zestawów do naprawy mebli można retuszować uszkodzenia w postaci zarysowań, pęknięć, szczelin otworów po sękach czy kanałów żywicznych. Nadają się one do usuwania uszkodzeń z mebli drewnianych, listew przypodłogowych, drewnianych parapetów, ułożonego na podłodze parkietu lub desek podłogowych, okien drewnianych, a także różnych konstrukcji i elementów z drewna, np. schodów, belek lub boazerii.