Nadchodzi jesień

Nadchodzi jesień, a wraz z nią coraz chłodniejsze dni, częste opady deszczu i wilgotne powietrze. Są to czynniki sprzyjające rozwojowi grzybów niszczących drewno. Czas zatem pomyśleć o zabezpieczeniu drewnianego tarasu i ogrodowej architektury. Przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się jakich produktów użyć, aby pomalowane elementy cieszyły nas swym wyglądem przez długi  czas.

Przygotowania powłoki do malowania.

Na początku drewno należy odpowiednio przygotować. Jeżeli w grę wchodzą stare elementy, to należy z nich usunąć pozostałości starych powłok. Do tego celu można zastosować produkt o nazwie Zmywacz do drewna. Jest to specjalny preparat czyszczący do częściowo zwietrzałych elementów drewnianych, stosowanych na zewnątrz. W zestawie z tym środkiem znajdują się szczotki, przydatne do przeprowadzenia prac związanych z oczyszczeniem drewna. Często zdarza się, że brak odpowiedniego zabezpieczenia  doprowadza do zszarzenia drewna. Jeżeli planujemy malować drewno na jasne kolory, a przebarwienia są znaczne, warto skorzystać ze specjalnego środka  do czyszczenia i rozjaśniania  starego drewna ogrodowego  o nazwie „Odszarzacz do drewna”

Po dokładnym oczyszczeniu może się okazać, że w naszym drewnie znajdują się szkodniki,  drążące w nim tunele. Takiego stanu nie wolno zbagatelizować, ponieważ owady w krótkim czasie potrafią popsuć efekty naszej pracy, a nawet całe drewno. Pozbycie się nieproszonych gości umożliwi zastosowanie środka owadobójczego do drewna o nazwie „Anti-Insekt”.

Po takim przygotowaniu drewna możemy przystąpić do nanoszenia na nie powłok dekoracyjnych. Jeszcze tylko trzeba podjąć decyzję, czy chcemy uzyskać efekt kryjący (bez widocznej struktury usłojenia drewna), czy też efekt lazury (czyli podkreślenia rysunku usłojenia).

Wybór powłoki

Jako powłoka kryjąca świetnie sprawdza się wodna „Farba silnie kryjąca”, do ochrony przed wpływem czynników atmosferycznych. Farba ta może być również  stosowana na elementach wykonanych z innych materiałów np. na metalowych rynnach odprowadzających wodę z altanki lub na metalowych elementach ozdobnych. Nie bez znaczenia może być tu fakt posiadania przez ten wyrób certyfikatu, pozwalającego malować elementy zabawek. Aby zapewnić trwałość powłoki należy przed jej naniesieniem nałożyć „Grunt uniwersalny do drewna, metalu i PCV” Remmers.

W  przypadku zdecydowania się na wykonanie powłoki lazurującej wyjątkowo skutecznym środkiem jest Impregnat lazurujący HK-Lazura 3w1”. Impregnat ten, dostępny w wielu kolorach, umożliwia swobodną aranżację ogrodu, a potrzebną dopiero po kilku latach renowację można sprawnie przeprowadzić zaledwie nakładając kolejną warstwę impregnatu – bez konieczności usuwania starej powłoki!

Osoby, które malowały sufity, podbitki itp.,  często skarżą się na kapanie stosowanego materiału, zmuszające do czasochłonnego zabezpieczenia wszystkiego wokół. ”Krem impregnacyjny do drewna 3w1” Remmers jest środkiem w postaci kremu, a zatem nie ma tej powodującej znaczny dyskomfort wady:. nie kapie, a ponadto samoczynnie równomiernie rozprowadza się, nie pozostawiając przy tym śladów po pędzlu.

I ostatnia, wcale nie najmniej ważna sprawa: nie można zapomnieć, że najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych są powierzchnie cięć poprzecznych drewna. Właśnie tędy dostaje się do wnętrza drewna najwięcej wody, która powoduje pęcznienie i pękanie.Dlatego wymagają one specjalnej ochrony. Skutecznym rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie środka „Higro-Bloker”.