Jak dobrać zamki do drzwi drewnianych?

zamek do drzwi

Wybór odpowiedniego zamka do drzwi przesądza nierzadko o tym, jaki będzie komfort ich użytkowania oraz decyduje czy osoby niepowołane nie będą miały dostępu do pomieszczenia. Na rynku można znaleźć bardzo szeroką ofertę rozmaitych zamków do drzwi drewnianych. Zobaczmy, jakie są ich rodzaje i co można zyskać, decydując się na konkretne rozwiązanie.

Zamki wpuszczane do drzwi drewnianych

Najpopularniejszym rozwiązaniem przeznaczonym do drzwi drewnianych są zamki wpuszczane. Zamek tego typu jest zamknięty w metalowej kasecie, która jest mocowana w otworze wykonanym w skrzydle drzwiowym. Dzięki takiemu sposobowi montażu kaseta jest całkowicie niewidoczna, spełniając jednocześnie wszystkie potrzebne funkcje. Kaseta jest wyposażona w otwór pozwalający na zamontowanie klamki, jest w niej również umieszczona zapadka wybranego rodzaju, która uniemożliwia samoczynne otwarcie się drzwi.

Wybierając odpowiednią kasetę, musimy pamiętać o rozmiarach otworu w drzwiach i prawidłowo dobrać wszystkie parametry. Najważniejsze rozmiary to wysokość i szerokość otworu oraz jego głębokość. Istotna jest też odległość od krawędzi kasety do osi klamki, a także odległość między środkiem otworu do montażu klamki a środkiem otworu na wkładkę, o ile jest przewidziana w konstrukcji drzwi.

Zamki wpuszczane najczęściej dostępne są w kilku odmianach. Mogą być przystosowane do montażu wkładki patentowej, zamka na klucz piórowy (tradycyjny, dziś stosowany jedynie w niektórych drzwiach wewnętrznych), zamek z blokadą, stosowany w drzwiach do łazienek lub bez zamka.

Zamki wpuszczane różnią się między sobą również mechanizmem pozwalającym na zamykanie drzwi i zabezpieczającym je przed otwarciem. Tradycyjnie możemy spotkać zamki zapadkowo-zasuwkowe, gdzie element odpowiedzialny z zamkniecie drzwi, czyli zapadka ma kształt klina. Są również zamki rolkowo-zasuwkowe, w których zapadka ma kształt walca. W obu przypadkach zapadka działa automatycznie, dzięki sprężynie, która pozwala na jej cofnięcie przy zamykaniu i powrót do normalnego położenia, gdy trafi na otwór w futrynie.

Dostępne są również zamki magnetyczne, które są pozbawione zapadki. W tym przypadku drzwi są utrzymywane w pozycji zamkniętej dzięki sile zamontowanego w zamku i futrynie magnesu.