Na czym polega montaż warstwowy okien?

taśma paroszczelna

Produkowane obecnie okna charakteryzują się coraz lepszymi parametrami cieplnymi. Dzięki wielokomorowym profilom i specjalnie dobieranym pakietom szybowym współczynniki przenikania ciepła osiągają wartości, które do niedawna były trudne do wyobrażenia. Jednak jednocześnie z poprawą charakterystyki okien rosną też oczekiwania inwestorów, którzy większą wagę przykładają do energooszczędności budynku i kosztów jego ogrzewania. Oprócz wyśrubowanych parametrów samych okien coraz istotniejszy staje się również sposób instalacji okien. Dopiero połączenie nowoczesnego montażu warstwowego z konstrukcją okna, która ogranicza ucieczkę ciepła pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów. Sprawdźmy, z czym wiąże się warstwowy montaż okien.

Ciepły montaż okien

Do niedawna okna montowano, korzystając z pianki poliuretanowej, którą po prostu wypełniano szczeliny między ramą a otworem okiennym. Wewnątrz piankę pokrywano warstwą gipsu, a na zewnątrz tynku lub zaprawy. Niestety, taki sposób osadzenia okna nie pozwala na uzyskanie dobrych efektów termoizolacyjnych.

Żeby osiągnąć właściwą termoizolację i uniknąć powstawania mostków termicznych okna należy montować przy użyciu technik tzw. ciepłego montażu, zwanego także montażem warstwowym. Wprawdzie nadal wykorzystuje on piankę poliuretanową, jednak przy montażu używane są również dodatkowe elementy poprawiające parametry cieplne.

Ciepły montaż polega na wykorzystaniu trzech warstw, które wypełniają szczelinę między oknem a murem. W środku nadal znajduje się warstwa pianki poliuretanowej, jednak od wewnątrz i do zewnątrz dołącza się dodatkowe materiały. Warstwa wewnętrzna to specjalna taśma paroszczelna. Zapobiega ona wydostawaniu się z budynku wilgoci i przenikaniu jej do warstwy pianki poliuretanowej. To bardzo ważne, ponieważ zmoczona pianka ulega degradacji i przestaje pełnić funkcję termoizolacyjną.

Warstwa ciepłego montażu stosowana od zewnątrz to z kolei taśma hydroizolacyjna. Zapobiega ona przenikaniu przez tynk i wnikaniu do środka wody pochodzącej z opadów atmosferycznych.

Warstwy hydroizolacyjne i paroszczelne to nie tylko ochrona pianki montażowej, ale również zabezpieczenie dla warstwy termoizolacyjnej ścian. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy ocieplenie ścian jest wykonane z materiału, który nie najlepiej znosi kontakt z wilgocią, np. wełny mineralnej.