Właściwości lakierów do mebli

do mebli

Drewno jest materiałem, z którego bardzo często korzystają wytwórcy wszelkiego typu mebli. Używa się go zarówno do typowych mebli skrzyniowych, jak i jako surowca do produkcji mebli tapicerowanych, stołów, krzeseł czy też ław. Większość użytkowników ceni meble drewniane za bardzo atrakcyjny wygląd oraz ich naturalność. Pięknie zaznaczający się rysunek słojów w połączeniu z odpowiednim wybarwieniem oraz interesującą stylistyką stanowią silny magnes dla klientów.

 

Jednak, żeby móc cieszyć się długim okresem użytkowania mebli z drewna ich powierzchnia powinna być właściwie zabezpieczona. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest korzystanie z lakierów do mebli. Zobaczmy, jakie są dostępne rodzaje lakierów i sprawdźmy, czym się one charakteryzują.

 

Lakiery do mebli drewnianych

Powierzchnia mebli wykonanych z drewna może być zabezpieczona na różne sposoby. W zależności od efektu, jaki chce uzyskać wytwórca można użyć bejcy, politury, a także oleju albo wosku. Najczęściej korzysta się jednak z różnych typów lakierów, ponieważ pozwalają one na połączenie dobrej ochrony materiału przed wpływem czynników zewnętrznych z atrakcyjnym wyglądem.

 

Lakiery do drewna występują w odmianach wodorozcieńczalnych lub rozpuszczalnikowych. Lakier wodorozcieńczalny tworzy na drewnie powłokę ochronną po odparowaniu wody oraz wchłonięciu jej części przez drewno. W wodzie stanowiącej element upłynniający są rozpuszczone cząsteczki poliuretanu, akrylu lub obu tych składników oraz spoiwo odpowiadające za ich łączenie i wiązanie z podłożem w postaci różnych rodzajów żywic.

W przypadku lakierów rozpuszczalnikowych jako medium używany jest rozpuszczalnik, natomiast pod względem substancji odpowiadających za właściwości ochronne znajdują się poliuretan, uretan albo uretan połączony z alkaidem.

 

Stosowanie lakierów wodnych wiąże się z krótszym czasem ich schnięcia, niż przy lakierach rozpuszczalnikowych. Nie są one również toksyczne. W przypadku lakierów wodnych właściwości ochronne powłoki są jednak nieco słabsze, jeśli chodzi o wytrzymałość na ścieranie i wgniecenia. Lakiery wodne i rozpuszczalnikowe oferują podobny stopień ochrony przed zabrudzeniami, jednak ze względu na to, że lakiery rozpuszczalnikowe lepiej znoszą kontakt z chemikaliami łatwiej wyczyścić ich powierzchnię.

Lakiery wodne w znacznie mniejszym stopniu wpływają na zmianę barwy drewna niż lakiery rozpuszczalnikowe. Oba typu lakierów oferują jednak bardzo zbliżone możliwości jeśli chodzi o stopień połysku. Skala zaczyna się od głębokiego matu, a kończy na wysokim połysku.

 

Niezależnie od typu użytego lakieru i jego rodzaju powłoka zapewnia bardzo dobry stopień ochrony przed wilgocią, zabrudzeniami, a także niszczeniem drewna przez grzyby lub pleśnie.